„Nasi partnerzy to inne resorty, NCBiR oraz Agencja Badań Medycznych, z którymi wspieramy rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce” – zaznaczył wiceminister zdrowia Marek Kos podczas EFNI w Sopocie (17.10 br.). Sektor farmaceutyczny nie tylko zapewnia bezpieczeństwo lekowe Polakom, ale również ma istotny wpływ na gospodarkę kraju. Wartość krajowego sektora farmaceutycznego przekracza 20 mld zł, co odpowiada wydatkom budżetowym na policję i straż pożarną.
Większość refundowanych leków sprzedawanych w Polsce pochodzi od krajowych producentów. Sektor ten wpłaca ponad 4 mld złotych w formie podatków i opłat, co oznacza o 1 mld złotych więcej niż NFZ przeznacza na pokrycie refundacji leków krajowych.
Sektor generuje 81,2 tysiące miejsc pracy, co stanowi około 1,1% całkowitego zatrudnienia w polskim przetwórstwie. Przeciętne wynagrodzenie w branży jest o 46% wyższe niż w całym przemyśle.
Sektor farmaceutyczny w Polsce jest wiodącą branżą pod względem innowacyjności. W latach 2020-2022 udział firm wprowadzających innowacje produktowe lub w procesach biznesowych był największy w tej dziedzinie, przewyższając inne sektory gospodarki.
W Polsce udział sektora farmaceutycznego w PKB spadł z 0,74 proc. w 2020 r. do 0,67 proc. w 2022 r. Kontynuacja tego trendu może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo naszego zaopatrzenia w leki, ponieważ Polska jest silnie uzależniona od importu wyrobów farmaceutycznych.
„Krajowy przemysł farmaceutyczny to niewykorzystany potencjał, który może produkować znacznie więcej. Istotną barierą jest brak rządowej strategii rozwoju branży z określeniem najbardziej pożądanych kierunków produkcji oraz instrumentów jej wsparcia, a także ciągła presja na obniżanie cen leków refundowanych” – mówił Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.
Podczas EFNI krajowi producenci leków podkreślali potrzebę bezpośredniego wsparcia sektora farmaceutycznego poprzez granty na inwestycje, takie jak fabryki, maszyny i linie produkcyjne. Wymagana jest szybka ścieżka administracyjna, w tym rejestracyjna, dla krajowych leków, które powinny być objęte refundacją jako pierwsze, aby zdobyć polski rynek. Ustalanie cen i poziomu zbytu powinno odbywać się na etapie projektowania inwestycji.
„Wprowadzenie pierwszych zachęt do zwiększenia produkcji leków w Polsce w postaci zmniejszenia o 15 proc. dopłat pacjentów do krajowych leków przyniosło już pierwsze efekty, bo zagraniczna firma Servier postanowiła przenieść produkcję wszystkich swoich produktów refundowanych do naszego kraju” – powiedział Krzysztof Kopeć. „To dowodzi, że trzeba poszerzać te zachęty. Potrzebne jest rozszerzanie instrumentów wsparcia krajowych leków poprzez dalsze zmniejszanie odpłatności pacjenta: odpowiednio do 25 proc. ceny leków lub całkowitą redukcja dopłaty, co będzie wpływać na zwiększenie udziału tych leków w polskim rynku” – dodał.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl