Scena ERGO Hestia Theatre Stage to miejsce, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy Kruchość autorstwa Artystycznej Podróży, a także rozmowa z polskimi paralimpijczykami. To tylko jedna z wielu atrakcji, jakie przygotował sopocki ubezpieczyciel na tegorocznym festiwalu Inside Seaside – drugiej edycji tego wydarzenia muzycznego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza, że drugiego dnia współKongresu Kultury poruszono tematy finansowania i decentralizacji kultury, reformy instytucji oraz sytuacji pracowników. Uczestnicy zwrócili uwagę na trudności instytucji lokalnych, potrzebę wyłonienia nowych liderów oraz rozwijanie relacji z władzami. Ponadto poruszono kwestie sztucznej inteligencji i mobbingu w instytucjach kultury.

Na zakończenie dnia odbył się happening artystyczny, podczas którego postulowano zabezpieczenie emerytalne dla twórców kultury, przed rozpoczęciem rozmowy o płacach i warunkach pracy.

WspółKongres drugiego dnia rozpoczął się od debaty na temat finansowania kultury, decentralizacji, reformy, uczestnictwa i pracy w kulturze. Minister Hanna Wróblewska, Jurand Drop, Aldona Machnowska-Góra i Maria Zięba dyskutowali o przestarzałych ramach prawnych finansowania organizacji pozarządowych oraz o sytuacji samorządów, których budżety na kulturę ucierpiały w wyniku wprowadzonych w ostatnich latach zmianach podatkowych. Debatę prowadziła Agnieszka Lichnerowicz.

Drugiego dnia współKongresu odbyła się debata na temat finansowania kultury, decentralizacji, reformy, uczestnictwa i pracy w kulturze. Ministra Hanna Wróblewska, Jurand Drop, Aldona Machnowska-Góra i Maria Zięba rozmawiali o przestarzałych ramach prawnych finansowania organizacji pozarządowych oraz o sytuacji samorządów, których budżety na kulturę ucierpiały w wyniku wprowadzonych w ostatnich latach zmianach podatkowych. Debatę prowadziła Agnieszka Lichnerowicz.

Minister Hanna Wróblewska podkreśliła, że państwo nie może zrezygnować z roli kultury.

Aldona Machnowska–Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, wyraziła przekonanie, że kultura powinna być traktowana jako działanie i wydatek obligatoryjny.

W debacie na temat decentralizacji zarządzania kulturą wzięli udział Barbara Frydrych, prof. Adam Gendźwiłł, dr hab. Paweł Kubicki, Rafał Koziński i Joanna Orlik, a moderację prowadziła Dominika Kawalerowicz.

„Wydarzeniem, z którym wkrótce będą musieli zmierzyć się wyludniające się gminy, jest zapewnienie usług publicznych, w tym kultury” – zauważył Adam Gendźwiłł, profesor Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Socjologii w Katedrze Socjologii Polityki.

Podczas dyskusji na temat „(re)Forma instytucji kultury – publiczne, społeczne, prywatne”, Alina Gałązka, Aleksandra Matuszczyk, Ewa Pilawska, Piotr Rypson i Maria Seweryn omówili problem przestarzałych zapisów prawnych. Spotkanie poprowadził Artur Jóźwik.

Alina Gałązka, członkini Zespołu Programowego współKongresu Kultury, przedstawiła pomysł wpisania społecznych instytucji kultury, czyli instytucji prowadzonych przez NGO, do ustawy podczas Kongresu w 2009 roku. Zdaniem Gałązki, takie instytucje powinny otrzymać wieloletnie finansowanie i misję ustaloną z samorządem, co zapewniłoby im stabilność pracy.

Maria Seweryn apeluje o wsparcie mecenatem kultury, aby zapewnić instytucjom niezależność, przy jednoczesnym uzyskaniu korzyści przez mecenasów.

Debata „Jak czytać, oglądać i słuchać w czasach nieuwagi?” skupiła się na roli nowych technologii w odbiorze i dostępie do kultury. Uczestnicy dyskusji to: Anna Cieplak, Karol Jachymek, Grzegorz Jankowicz, Katarzyna Janota i Paweł Łysak, a moderatorką była dr Zofia Król.

Anna Cieplak, pisarka i animatorka kultury, postuluje uspołecznienie technologii, aby nie były jedynie podporządkowane rynkowi i sprzedaży, lecz służyły lokalnym społecznościom.W ostatniej debacie plenarnej omawiano kwestie związane z sytuacją pracowników kultury. Podczas debaty pojawiła się grupa protestujących artystów, którzy domagali się zabezpieczeń emerytalnych dla twórców. Protestujący zostali zarejestrowani na współKongresie i z transparentami, w tym jednym z napisem „Bez artystów nie ma kultury, bez kultury nie ma przyszłości”, weszli na scenę główną Teatru Dramatycznego, gdzie wyszła do nich minister Hanna Wróblewska.

Na dyskusji „Pracownice/pracownicy sztuki. Dlaczego wciąż potrzebujemy rozmów o płacach i warunkach pracy” wystąpili: Katarzyna Górna, Kuba Szreder, Małgorzata Wdowik i Bartosz Pudo. Moderatorami debaty byli Jakub Majmurek.

Potrzebujemy wprowadzenia stopni awansu zawodowego i zabezpieczenia płac dla freelancerów, którzy współpracują z instytucjami. Ministerstwo wraz ze stroną społeczną powinno współpracować nad stworzeniem dokumentu, który określi widełki uczciwych płac i będzie uwzględniany przy programach ministerialnych – mówiła Małgorzata Wdowik, reżyserka i przewodnicząca Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

W trakcie debat panelowych drugiego dnia współKongresu poruszono trudne tematy, z którymi boryka się polska kultura, takie jak lokalność, ekologia, relacja z władzą, archiwa i czytelnictwo.

Podczas tych paneli powrócono do kwestii zabezpieczeń socjalnych artystów, stagnacji zarobków na rynku literackim, mobbingu i przemocy w instytucjach kultury, a także charakteru relacji pracowników z dyrektorami i instytucji z władzami.

„Paweł Kamiński podczas debaty „Kultura na marginesie. Dlaczego państwo polskie dyskryminuje instytucje kultury?” zwrócił uwagę na oczekiwanie na trzynastą pensję, większe odprawy emerytalne, dodatki za pracę w trudnych warunkach czy dodatki wiejskie. Przypomniał również, że jako pracownicy kultury nie mają prawa do wolnej niedzieli, tak jak pracownicy handlu.””Zarobki naszej grupy zawodowej stoją w miejscu, choć ogólne zarobki w Polsce rosną. Dlatego potrzebujemy systemowego wsparcia, bo inaczej pisanie będzie już tylko hobby dla tych, którzy mieli szczęście urodzić się w bogatych domach” – apelował Grzegorz Piątek, uczestnik debaty dotyczącej roli książki jako dobra kultury oraz potrzeby dalszego wsparcia dla twórców literackich.”Alina Czyżewska zauważyła, że ważne jest oddzielenie instytucji od osób pełniących funkcje dyrektorskie. Instytucja powinna być traktowana jako wspólne dobro, a nie jako własność konkretnego dyrektora czy dyrektorki. Należy pamiętać, że nad dyrektorem stoi prawo” – podkreśliła w debacie „Jak władze robią nas w… i co z tym zrobić”.

Anna Cybulko podczas debaty „Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?” zaznaczyła, że mobbing, dyskryminacja i molestowanie mają różne aspekty prawne. Z perspektywy psychologicznej, mobbing to uporządkowana przemoc, która prowadzi do degradacji psychicznej osoby będącej jej celem. Osoba ta często jest obwiniana za swoje reakcje, co może prowadzić do generowania konfliktów i problemów w relacjach z otoczeniem.

Podczas debaty poruszono również obawy dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy, zauważając, że wielu tłumaczy traci pracę lub otrzymuje propozycje zdecydowanie poniżej standardowych stawek rynkowych.

Justyna Czechowska podkreśliła, że brytyjskie stowarzyszenie tłumaczy alarmuje, iż aż jedna trzecia tłumaczy straciła pracę, a wielu otrzymuje oferty pracy jedynie za jedną czwartą typowej stawki rynkowej, bez gwarancji praw autorskich.

Beata Frankowska, członkini Zielonego Patrolu w Mazowieckim Instytucie Kultury, podczas debaty „Zielone instytucje kultury – jak kultura może wspierać edukację ekologiczną”, podkreśliła, że kryzys ekologiczny wynika z braku wyobraźni.

Co oczekuje nas w trzecim dniu współKongresu Kultury?

Ostatni dzień współKongresu będzie poświęcony nie tylko dalszym dyskusjom na temat wyzwań stojących przed polską kulturą, ale także podsumowaniom i wnioskom.

Debaty plenarne skupią się na edukacji kulturowej i systemie szkolnictwa, młodej kulturze, polskiej kulturze na świecie, tworzeniu angażujących działań i wydarzeń kulturalnych oraz przezwyciężaniu folwarcznych tendencji w sektorze kultury.

Podczas zakończenia Kongresu Kultury odbędzie się debata ministrów, w której wezmą udział ministrowie różnych resortów, takich jak kultury, edukacji, rodziny, pracy, polityki społecznej i finansów. Debata będzie prowadzona przez profesor Iwonę Kurz oraz Agatę Diduszko-Zyglewską, które są członkami Zespołu Programowego Kongresu Kultury.

Wszystkie debaty plenarne, w tym debaty panelowe, będą transmitowane online i udostępnione na kanale YouTube MKiDN.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia pod tym linkiem: https://nck.pl/upload/2024/11/wspo-lkongres-kultury-06-11824.pdf

UWAGA: Komunikaty publikowane przez serwis PAP są udostępniane bez zmian w ich treści, zgodnie z przesłaną formą nadawcy. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prasowego. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ