Chirurgia stomatologiczna to specyficzna specjalizacja, na którą po ukończeniu stażu podyplomowego decyduje się wielu lekarzy dentystów. Należy ona do najbardziej wymagających dziedzin, ze względu na konieczność posiadania ogromnej wiedzy oraz niemałego doświadczenia. Nie bez znaczenia pozostaje też odpowiednie dla chirurgów wyczucie, które jest niezbędne da wykonywania najbardziej skomplikowanych zabiegów. Chirurgia stomatologiczna znajduje zastosowanie wówczas, gdy zęba pacjenta nie da się uratować poprzez leczenie zachowawcze.
Podstawy specjalizacji
Chirurgia stomatologiczna koncentruje się na prewencji, diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń czy urazów zębów, jamy ustnej, szczęki i powiązanych struktur anatomicznych. Specjaliści w tej dziedzinie muszą być zaznajomieni z wieloma obszarami stomatologii i chirurgii ogólnej, a także technikami mikrochirurgicznymi. Do głównych zadań chirurgów stomatologicznych należy przeprowadzanie zabiegów. Procedury te mają formę interwencji chirurgicznych i mogą dotyczyć leczenia różnych stanów, takich jak złamania kości, deformacje, urazy tkanek miękkich czy zmiany patologiczne w rodzaju guzów i torbieli. Problemy tego rodzaju bywają bardzo złożone, przez co często wymagają współpracy interdyscyplinarnej. Dentysta chirurg może działać w zespole z innymi specjalistami, np. radiologiem, onkologiem, logopedą czy anestezjologiem.
Główne obszary chirurgii stomatologicznej
Chirurgia stomatologiczna obejmuje kilka głównych obszarów. Do najważniejszych należy chirurgia rekonstrukcyjna, która koncentruje się na odbudowie uszkodzonych tkanek po schorzeniach, urazach, zabiegach czy w wyniku wad wrodzonych. Zabiegi w tej dziedzinie skupiają się zarówno na rekonstrukcji tkanek miękkich, jak i zastosowaniu implantów. Chirurgia rekonstrukcyjna w znacznej mierze skupia się na kwestiach estetycznych, ponieważ tego rodzaju interwencje mają bezpośredni wpływ na wygląd zewnętrzny i samopoczucie pacjenta. Obecnie na znaczeniu zyskuje również chirurgia ortognatyczna, która dotyczy korekcji wad zgryzu oraz naprawy różnego rodzaju deformacji szkieletowych szczęki i żuchwy. Procedury pod tym kątem z reguły muszą być bardzo precyzyjnie zaplanowane, w czym zastosowanie znajdują chociażby tomografia komputerowa oraz inne techniki obrazowania.
miejsce na foto1
Implantologia i periodontologia
Dentyści wyspecjalizowani w chirurgii zajmują się również implantologią, czyli wszczepianiem implantów zębowych. W procedurach takich kluczowa jest szczegółowa ocena anatomiczna, a także wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Chirurg implantolog musi dbać o właściwy dobór implantów oraz ich prawidłowe założenie, co ma znaczenie dla zapewnienia wysokiej trwałości i funkcjonalności. Dentysta taki bardzo często zajmuje się również chirurgią periodontologiczną, aby zapewnią pacjentowi kompletną opiekę stomatologiczną. Zabiegi w tej dziedzinie przeprowadza chociażby dentysta dr Wojciech Krajewski, który zajmuje się różnymi chorobami przyzębia i tkanek otaczających zęby. Do takich procedur należy chociażby leczenie paradontozy i recesji dziąsłowych oraz wykonywanie przeszczepów czy resekcji. Chirurg dentysta zajmuje się również profilaktyką stomatologiczną.
Zaawansowane narzędzia i technologie
Rozwój w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w dużej mierze wynika ze znacznego postępu w technologiach medycznych, co ma przełożenie na wykorzystanie zaawansowanych narzędzi. Procedury coraz częściej bazują na wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych, włącznie ze skanowaniem 3D czy drukiem protetycznym. Innowacyjne technologie pozwalają na bardziej precyzyjne planowanie zabiegów, a także personalizację protez i implantów. Nie bez znaczenia pozostaje wykorzystanie odpowiednich narzędzi w diagnostyce, co dotyczy chociażby tomografii komputerowej do uzyskania szczegółów obrazów anatomicznych. Odpowiednie podejście pod tym kątem minimalizuje ryzyko powikłań na etapie wdrażania zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, a także optymalizuje wyniki terapeutyczne.