Edukacja to najcenniejsza inwestycja. Właśnie dlatego, choć mamy niemal sam środek wakacji, w łącznie kilkudziesięciu szkołach i przedszkolach na terenie całej Gdyni dzieje się sporo – na miejscu uwijają się pracownicy firm remontowych i ekip budowlanych, którzy przygotowują placówki jeszcze przed powrotem uczniów do szkolnych ławek.

To zarówno pojedyncze zadania możliwe do zrealizowania w całości w trakcie lata, jak wymiany posadzek czy remonty szkolnych toalet, ale i kompleksowe, warte setki tysięcy złotych rozbudowy o zupełnie nowe pomieszczenia, które toczą się miesiącami. Jednym słowem wszystkie niezbędne prace, które podniosą poziom obiektów, z których na co dzień korzystają najmłodsi mieszkańcy i cały gdyński system edukacji.

– Chcemy, aby gdyńska edukacja nierozerwalnie kojarzyła się nie tylko z wysokim poziomem nauczania i utalentowanymi uczniami, ale i z bardzo dobrej jakości infrastrukturą, z której korzystają szkoły i przedszkola. W tym roku inwestujemy w rozbudowy i remonty placówek edukacyjnych ponad 43,5 miliona złotych, realizując między innymi potrzeby związane z dodatkowym miejscem do nauczania, oszczędnością energetyczną, ale też obiektami sportowymi czy niezbędnym w codziennym funkcjonowaniu zapleczem kuchennym i sanitarnym. To, co szczególnie nas cieszy, to fakt, że remonty przebiegają sprawnie i już po wakacyjnej przerwie uczniowie kilkudziesięciu szkół i przedszkoli w Gdyni zauważą zmiany – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Największe inwestycje – więcej miejsca dla kolejnych uczniów

Kluczowe w tegorocznej przerwie wakacyjnej (i nie tylko) projekty, które pochłaniają najwięcej środków z miejskiego budżetu to dwie rozbudowy istniejących szkół o nowe pomieszczenia.

Nowoczesne skrzydło wraz z łącznikiem, które pomieści przedszkole, szkołę podstawową i liceum powstaje już od kilku miesięcy przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 – Microsoft Showcase School. Wykonawca odpowiedzialny za wartą 21 milionów złotych rozbudowę „białej szkoły” na Chwarznie-Wiczlinie zbliża się już do ostatnich etapów prac.

Łącznie uczniowie najnowocześniejszej z gdyńskich szkół mają najpóźniej do końca listopada zyskać aż 21 nowych sal lekcyjnych. Tempo prac robi wrażenie – przypomnijmy, że jeszcze niedawno, bo w połowie czerwca na placu budowy przy ul. Wiczlińskiej zawisła tradycyjna wiecha, która oznaczyła osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego.

Kolejna rozbudowa na zaawansowanym etapie toczy się po sąsiedzku – także na Chwarznie-Wiczlinie, ale przy ul. Jowisza. Mowa o nowym skrzydle przy Szkole Podstawowej nr 48, gdzie powstaje trzykondygnacyjny obiekt przewidziany na m. in. 13 nowych sal lekcyjnych, 3 pokoje do zajęć indywidualnych, pokój nauczycielski, szatnie, toalety, windę i dużą aulę.

W tym przypadku prace kosztowały miasto około 12,5 miliona złotych, a prognozowany termin oddania tej inwestycji do użytku dla najmłodszych gdynian to także początek drugiego semestru nowego roku szkolnego.

Praca wre w kilkudziesięciu placówkach

Zmieniają się też szkolne obiekty sportowe – po wakacjach grać w piłkę, biegać i ćwiczyć w lepszych warunkach będą mogli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 na Grabówku, gdzie etapami remontowane są sale gimnastyczne. Trwające w tej chwili prace są warte ponad 100 tysięcy złotych.

 – Jeszcze w roku szkolnym wyremontowano nam dużą salę gimnastyczną. To bardzo ważne, bo u nas zajęcia na sali gimnastycznej trwają do godziny 21:00, korzystają uczniowie, korzystają dzieci z sekcji sportowych Młodzieżowego Domu Kultury. Obecnie zaczyna się remont mniejszej sali, przeznaczonej do gimnastyki korekcyjnej– mówi Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni.

Wakacyjna przerwa to także mnóstwo mniejszych, ale nie mniej ważnych zadań inwestycyjnych w innych placówkach. Łącznie w tej chwili (pierwsza połowa sierpnia) remonty, które powinny zakończyć się jeszcze przed wrześniowym pierwszym dzwonkiem toczą się w kilkudziesięciu gdyńskich szkołach podstawowych, placówkach specjalnych, szkołach średnich i przedszkolach. Nad realizacją wakacyjnych prac czuwa Wydział Budynków Urzędu Miasta Gdyni.

W tym przypadku edukacyjna infrastruktura jest dostosowywana do bieżących potrzeb – nie tylko tych związanych bezpośrednio z komfortem ich użytkowania, ale też np. efektywnością energetyczną. To np. nowe posadzki i dachy, wymiany instalacji technicznych, remonty poszczególnych pomieszczeń i całych sanitariatów, z których korzystają uczniowie i personel, ale także prace termomodernizacyjne.

Na przełomie 2022 i 2023 roku kompleksowa termomodernizacja za ponad 6 milionów złotych czeka Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących, a podobne inwestycje skończono już w Przedszkolu nr 36 przy ul. Okrzei, Przedszkolu nr 35 przy ul. płk Dąbka i Przedszkolu nr 27 przy ul. Wiejskiej.

– Regularnie podejmujemy działania w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej budynków z miejskich zasobów, co oznacza po prostu niższe rachunki za prąd czy ogrzewanie. To bardzo istotne wydatki w gdyńskim budżecie, chociażby ze względu na ilość obiektów, którymi zarządzamy. Aktualna sytuacja na rynku energetycznym dobitnie udowodniła, że warto zerkać w przyszłość i z wyprzedzeniem dbać o ograniczenie bieżących kosztów, a przy tym jeszcze ważniejszy jest sam aspekt ekologiczny, czyli ograniczenie emisji i zużycia energii – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która nadzoruje działalność Wydziału Budynków gdyńskiego magistratu.

Poniżej lista gdyńskich szkół i przedszkoli, w których aktualnie (według stanu na pierwszą połowę sierpnia) toczą się nadal prace remontowe przed nowym rokiem szkolnym:
 

    Szkoła Podstawowa nr 11 (ul. Wrocławska) – remont dachu

    Szkoła Podstawowa nr 17 (ul. Grabowo) – remont sali gimnastyki korekcyjnej

    Szkoła Podstawowa nr 18 (ul. Krasickiego) – remont sanitariatów

    Szkoła Podstawowa nr 20 (ul. Starodworcowa) – remont pomieszczeń

    Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Tatrzańska) – remont sanitariatów

    Szkoła Podstawowa nr 29 (ul. Ściegiennego) – remont pomieszczeń

    Szkoła Podstawowa nr 35 (ul. Uczniowska) – remont schodów i podjazdu z wymianą drzwi zewnętrznych

    Szkoła Podstawowa nr 40 (ul. Gospodarska) – remont dachu

    Szkoła Podstawowa nr 44 (ul. Sucharskiego) – remont posadzek

    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (ul. Staffa) – remont posadzek

    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (ul. Nagietkowa) – remont sanitariatów

    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (ul. Chwaszczyńska) – remont sanitariatów

    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 (ul. Porębskiego) – wymiana instalacji wody zimnej, zakup wyposażenia kuchni, naprawa instalacji grzewczej w kuchni

    Zespół Wczesnej Edukacji nr 1 (ul. Wiczlińska) – remont pomieszczeń i remont dachu

    Zespół Szkół Specjalnych nr 17 (ul. Witomińska) – remont posadzek, remont pomieszczeń

    Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Hallera) – remont podjazdu i schodów zewnętrznych

    Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 (ul. płk Dąbka) – wymiana oświetlenia

    Przedszkole nr 4 (ul. Tatrzańska) – remont chodnika

    Przedszkole nr 8 (ul. Kapitańska) – izolacja ścian fundamentowych

    Przedszkole nr 18 (ul. Krawiecka) – zagospodarowanie terenu

    Przedszkole nr 19 (ul. Harcerska) – remont węzła centralnego ogrzewania

    Przedszkole nr 22 (ul. Hallera) – zakup wyposażenia kuchni

    Przedszkole nr 26 (ul. Starogardzka) – izolacja ścian fundamentowych

    Przedszkole nr 27 (ul. Wiejska) – remont pomieszczeń

    Przedszkole nr 32 (ul. Kcyńska) – remont pomieszczeń

    Przedszkole nr 47 (ul. Maciejewicza) – modernizacja placu zabaw

    Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ul. Sambora) – modernizacja instalacji zimnej wody

    III Liceum Ogólnokształcące (ul. Legionów) – remont instalacji elektrycznej

    Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących (ul. Władysława IV) – kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynku do 2023 roku

    Specjalny Ośodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gdyni (ul. Energetyków) – naprawa instalacji grzewczej w kuchni

 
Część remontów już za nami

Niektóre z plac zaplanowanych w intensywnym, letnim harmonogramie udało się już zakończyć. Dzięki nim personel może już przygotowywać obiekty do nowego roku szkolnego, gdy najmłodsi gdynianie po dłuższej przerwie będą korzystać z odnowionych klas, toalet czy z pozoru „niewidzialnej” infrastruktury, jak chociażby nowych, bezpiecznych instalacji technicznych.

Lista już zakończonych letnich prac remontowych w gdyńskich placówkach edukacyjnych:

    Szkoła Podstawowa nr 11 (ul. Wrocławska) – naprawa kanalizacji sanitarnej

    Szkoła Podstawowa nr 12 (ul. Stawna) – remont sanitariatów

    Szkoła Podstawowa nr 17 (ul. Grabowo) – naprawa instalacji gazowej

    Szkoła Podstawowa nr 21 (ul. Jana z Kolna) – naprawa instalacji wodociągowej

    Szkoła Podstawowa nr 31 (ul. Chylońska) – naprawa instalacji wodociągowej i ciepłej wody

    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (ul. Nagietkowa) – naprawa kanalizacji sanitarnej

    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (ul. Porębskiego) – naprawa instalacji elektrycznej

    Przedszkole nr 5 (ul. Miodowa) – wymiana oświetlenia

    Przedszkole nr 8 (ul. Kapitańska) – naprawa systemu oddymiania

    Przedszkole nr 14 (ul. księdza Zawackiego) – naprawa dachu

    Przedszkole nr 15 (ul. Lubawska) – remont sanitariatów

    Przedszkole nr 23 (ul. Sandomierska) – naprawa dachu

    Przedszkole nr 27 (ul. Wiejska) – termomodernizacja ścian i dachu

    Przedszkole nr 35 (ul. płk Dąbka) – termomodernizacja ścian i dachu

    Przedszkole nr 36 (ul. Okrzei) – termomodernizacja ścian i dachu

    Przedszkole nr 46 (ul. Pusta) – naprawa dachu

    Przedszkole nr 47 (ul. Maciejewicza) – naprawa instalacji wodociągowej

    Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ul. Sambora) – remont kanalizacji deszczowej

    X Liceum Ogólnokształcące (ul. Władysława IV) – wymiana pompy instalacji centralnego ogrzewania

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ