Po pierwszym dniu OEES mamy za sobą. 19 listopada 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpoczęliśmy IX edycję Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości. Głównym motywem tegorocznego wydarzenia jest „Dusza Europy”.

Listopad ponownie okazał się miesiącem ważnym dla wszystkich zainteresowanych rozwojem naszego kraju i regionu pod względem ekonomicznym, gospodarczym i kulturalnym. Uczestnicy dzisiejszych debat aktywnie uczestniczyli w prelekcjach i sesjach tematycznych. Pierwszego dnia wydarzenia swoją obecnością zaszczycili m.in. Joanna Mucha – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, reżyserka Małgorzata Szumowska, Kamilla Budnik – manager ds. zrównoważonego rozwoju w firmie CCC, Paweł Karbownik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz marszałek senatu RP Małgorzata Kidawa Błońska.

Zainaugurowano IX Szczyt Ekonomii Wartości, a oficjalne otwarcie wydarzenia poprowadził prezydent miasta Krakowa – Aleksander Miszalski. W swoim przemówieniu zachęcił on uczestników do aktywnego udziału w dyskusjach tematycznych i podkreślił rolę innowacji w rozwoju gospodarki, zwracając uwagę na zarządzanie z myślą o ludziach.

Miszalski podkreślił znaczenie ekonomii wartości w dzisiejszej gospodarce, podając przykład Krakowa jako miasta kojarzącego się z nowoczesnością. Jego słowa skłoniły uczestników do dalszego odkrywania tego tematu i aktywnego udziału w kongresie.

W otwarciu uczestniczyła także Małgorzata Kidawa-Błońska – marszałek Senatu RP, która podkreśliła, że pytanie o DUSZĘ EUROPY jest kluczowym zagadnieniem trzeciej dekady XXI wieku. W swoim wystąpieniu poruszyła niezwykle istotne kwestie tożsamości Europy: „Czy istnieje coś takiego jak jedna Europa? Jestem przekonana, że jedność Europy jest niezaprzeczalna. To tradycja uniwersytetu, wolność, równość, braterstwo, tradycje ze sztandarów rewolucji francuskich i w końcu tradycji narodowej”.

Podczas inauguracyjnej sesji nie zabrakło również perspektyw międzynarodowych. Ash Amin wygłosił wystąpienie zatytułowane „Bridges, Not Walls: Confronting Nationalistic Tendencies”, a Mark Lilla mówił na temat „Our Illegible Age: Why We are All So Angry”.

Podczas tegorocznego Kongresu została zaprezentowana najważniejsza publikacja – „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?”. Zawiera ona zbiór esejów i wywiadów, które analizują idee, wartości i wyzwania stojące przed Europą i Unią Europejską. Autorzy omówili kwestie takie jak tożsamość europejska, pamięć historyczna, kultura i wartości demokratyczne. Podczas premiery Jerzy Hausner podkreślił konieczność refleksji nad przyszłością Europy, a w książce wypunktowane zostały najważniejsze wyzwania dla Unii Europejskiej. Jarosław Kuisz poruszył wiele wątków dotyczących przyszłości Europy, a Kiran Klaus Patel przypomniał o konieczności dalszego zjednoczenia Europy. Autorzy dali przyczynek do aktywnego uczestnictwa w myśleniu o Europie w globalnym kontekście XXI wieku.

Europa a zrównoważone inwestowanie

W ramach dyskusji tematycznej w bloku FIRMA-IDEA poruszono kwestię konkurencyjności Polski w strefie euro oraz jej relacji z inwestycjami. Paweł Karbownik z Ministerstwa Finansów podkreślił, że Polacy mają zdrowy stosunek do euro, ale ważne jest zastanowienie się nad kierunkiem rozwoju. Dariusz Rosati zaznaczył, że Polska potrzebuje rewolucji w inwestycjach, a Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste podkreśliła, że Pokolenie Z chce pracować w świadomych i zaangażowanych organizacjach, co było tematem sesji „Kto zyskuje na zrównoważonym inwestowaniu”.

Zagrożenia i wyzwania dla europejskich miast

W ramach sesji „Zagrożenia dla europejskich krajobrazów: Jak chronić nasze miasta?” uczestnicy bloku MIASTO-IDEA debatowali nad sposobami ochrony europejskich miast przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną i demograficzną. Agnieszka Zimnicka z Westminster City Council oraz Politechniki Gdańskiej podkreśliła konieczność szerokiego podejścia do miasta jako domu, uwzględniającego potrzeby innych mieszkańców, takich jak ptaki, owady, jeże czy wiewiórki. Stanisław Mazur, zastępca prezydenta miasta Krakowa, podkreślił natomiast konieczność zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne i wartościową debatę, aby naprawić i zregenerować miasta. Dyskusja dotyczyła również problemów budownictwa, pustostanów i sprywatyzowanych przestrzeni miejskich.

Edukacja to kluczowa inwestycja

Podczas dyskusji w bloku MARKA – KULTURA poruszono temat kompetencji przyszłości, edukacji i narracji o świecie. Ekspertów z różnych dziedzin, Ministerstwa Edukacji Narodowej i instytucji kultury zastanawiano się, jak dostosować system edukacji do współczesnych potrzeb. Jakie wnioski wyciągnięto podczas sesji?

Podczas sesji inspiracyjnej pod tytułem „Edukacja jako inwestycja w przyszłość: wiedza, kompetencje, podmiotowość” wzięli udział Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka miasta Gdyni, Maciej Jakubowski – dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych, Barbara Worek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jürgen Siegel – executive director of European Centre for the Development of Vocational Training (CEDEFOP). W trakcie dyskusji, Barbara Worek podkreśliła potrzebę szkoły, która przygotowuje do nauki przez całe życie, a także zwróciła uwagę na związek między poziomem wykształcenia a zdrowiem, zwłaszcza wśród osób starszych. Te spostrzeżenia ukazały wyzwania, z jakimi boryka się obecny system edukacji, który nie zawsze spełnia oczekiwania co do wykształcenia kompetencji na przestrzeni życia.

Podczas sesji pogłębiającej „Edukacja: regulacje i co dalej?” poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących systemu edukacji. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Joanna Mucha, podkreśliła konieczność indywidualizacji oceniania oraz poszukiwania talentów u dzieci, zamiast wymagania od wszystkich tego samego, co może hamować rozwój. Dodatkowo wyraziła pragnienie, by szkoły przyszłości skupiły się na holistycznej edukacji klimatycznej na wszystkich zajęciach. W dyskusji uczestniczyli również Piotr Laszczak z zarządu Shell Polska, Anna Panek – dyrektor HR Soonly Finance i prezes Fundacji Soonly oraz Jędrzej Witkowski – prezes zarządu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Moderatorem rozmowy była Karolina Słowik z „Gazety Wyborczej”.

Podczas specjalnej sesji na Kongresie pod patronatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS omawiano temat „Kultura duszą świata: Wpływ sektora kreatywnego na gospodarki państwowe i międzynarodowe”. Dyskusja z udziałem Piotra Wachowiaka, Sylwii Makomaskiej i Małgorzaty Szumowskiej, prowadzona przez moderatora Miłosza Bembinowa, skupiła się na problemach branży kulturalnej. Prezes zarządu ZAiKS zwrócił uwagę na ogromną siłę ekonomiczną sektora kultury, która często jest lekceważona, a powinna być traktowana jako inwestycja, podobnie jak nauka.

Czy przyszłość Europy zależy od Europy Środkowej? To pytanie było głównym tematem dyskusji podczas pierwszego dnia Open Eyes Economy Summit 2024. Panelistami byli Piotr Buras, dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Warszawie, Emil Brix, dyrektor Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu, oraz Magda Vášáryová, słowacka aktorka, dyplomata i polityk. Dyskusję moderował Jacek Purchla z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

W swojej wypowiedzi Magda Vášáryová podkreśliła, że historycy zdają sobie sprawę z braku możliwości otwartego i swobodnego dialogu między Słowakami, Czechami, Węgrami i Polakami w XX wieku, co jest kluczowe dla wspólnego rozwoju tych krajów.

Według Piotra Burasa, dzisiejsza prawdziwa alternatywa w Europie prawdopodobnie sprowadza się do wyboru między Tuskiem a Orbánem. Buras uważa, że to właśnie Europa Środkowa może dać odpowiedź na przyszłość całej Europy.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ