Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza, że Komisja Europejska rozstrzygnęła ostatni nabór konkursu instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF) Mobilność Wojskowa. Polscy beneficjenci złożyli wnioski na 12 projektów, które konkurowały z projektami z pozostałych 26 krajów. Dofinansowanie przyznano czterem naszym inwestycjom.

Wartość przyznanego dofinansowania w trzecim naborze dla projektów z Polski to ponad 129 mln euro, co stanowi najlepszy wynik wśród państw członkowskich UE – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Po trzech rundach naborów, Polska otrzymała wsparcie dla największej liczby projektów związanych z infrastrukturą o podwójnym zastosowaniu. Co więcej, pod względem kwoty dofinansowania zajęliśmy drugie miejsce.

Wiceminister podkreślił, że sukces ten należy zarówno do naszych beneficjentów, jak i administracji cywilnej oraz zaangażowanych instytucji. To szczególnie istotne, że było to nowe narzędzie wsparcia, które dotychczas nie było dostępne dla inwestycji o podwójnym zastosowaniu.

Projekty zwycięskie otrzymały dofinansowanie w celu rozwoju mobilności wojskowej w sektorach transportu kolejowego i drogowego. Wśród projektów znajdują się budowa terminala intermodalnego w centrum logistycznym Portu Gdynia, multimodalnego kolejowego węzła przeładunkowego na półwyspie Otrów Grabowski w Porcie Szczecin, infrastruktury drogowej podwójnego zastosowania na odcinku drogi ekspresowej S12 oraz prace na linii kolejowej nr 12 Skierniewice – Łuków (C-E20), w tym budowa mostu na rzece Wiśle.

Nowe inwestycje w sieć transportową mają na celu poprawę przepustowości oraz zwiększenie możliwości przeładunkowych dla towarów wojskowych i cywilnych, co przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania sieci transportowej.

Dodatkowo, te projekty przyniosą korzyści w ruchu pasażerskim, eliminując wąskie gardła i umożliwiając osiągnięcie niezbędnych parametrów dla efektywnego transportu.

CEF – Wspierając integrację europejską

CEF to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską, który wybiera projekty do dofinansowania poprzez konkursy. Tylko najważniejsze projekty w skali Unii Europejskiej mają szansę otrzymać wsparcie finansowe. Instrument „Łącząc Europę” skupia się na wsparciu sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.

Mobilność Wojskowa

<p W ramach budżetu ogólnego CEF na lata 2021-2027 przewidziano 1,69 mld euro na Mobilność Wojskową. Środki te zostaną wykorzystane do współfinansowania infrastruktury o podwójnym zastosowaniu, czyli cywilno-wojskowym.

W obszarze odbyły się trzy nabory, a polscy beneficjenci uzyskali wsparcie dla 14 projektów o łącznej wartości prawie 223 mln euro.

Uwaga: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ