WARSZAWA, Polska, 25 kwietnia 2022 r. Bechtel, zaufany lider w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, podpisał dziś memorandum porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych. Polska dąży do przejścia na czystsze źródła energii przy jednoczesnym zachowaniu niezależności. Protokoły ustaleń zostały podpisane podczas ceremonii w Rezydencji Ambasadora USA w Warszawie.

Firmy te świadczą wachlarz usług od robót ziemnych i budowy infrastruktury po, tunelowanie, instalacje elektryczne i ciężkie dźwigi.

„Budowa elektrowni wymaga polskiej wiedzy i tysięcy wykwalifikowanych polskich pracowników – powiedział Ahmet Tokpinar – dyrektor generalny linii biznesowej Energetyki Jądrowej Bechtel. – Jako partner EPC dla tych projektów, Bechtel zamierza dołączyć wiele polskich firm jako kluczowych członków do zespołu podwykonawczego. Nadszedł czas, aby zidentyfikować tych przyszłych partnerów w łańcuchu dostaw”.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński powiedział: „To kolejny ważny krok naprzód w projekcie, który jeszcze bardziej zbliży nasze kraje w ciągu 100-letniego partnerstwa. Ambasada USA w Polsce ma przyjemność wspierać Bechtel i Westinghouse w wyborze lokalnych polskich dostawców do tego strategicznego projektu”.

Bechtel i Westinghouse Electric Company wspólnie przygotowują projekt inżynieryjny front-end dla rządu polskiego do wyboru technologii elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Elektrownia, która wykorzystuje reaktory Westinghouse AP1000, byłaby pierwszą cywilną elektrownią jądrową w Polsce.

Wśród pierwszych 12 firm podpisujących protokoły ustaleń znajdują się jedne z największych i wiodących firm w Polsce w dziedzinie budownictwa ciężkiego i inżynierii:

 • BAKS – Produkcja urządzeń elektrycznych.
 • Budimex – Generalny wykonawca w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej; budownictwa, energetyki, przemysłu i ochrony środowiska.
 • Doraco – Generalny wykonawca, budowa, drążenie tuneli i montaż.
 • Energoprojekt – Katowice SA – Inżynieria dla instalacji energetycznych, chemicznych, petrochemicznych i przemysłowych.
 • Hitachi Energy Poland – Produkcja transformatorów, produktów wysokiego napięcia, oprogramowania dla przedsiębiorstw oraz systemów automatyki podstacji.
 • ILF – Inżynieria projektów przemysłowych i infrastrukturalnych.
 • KB Pomorze – Inżynieria, zaopatrzenie, budowa rafinerii, zakładów petrochemicznych, terminali przeładunkowych i magazynowych.
 • Mostostal Warszawa – Generalny wykonawca we wszystkich sektorach.
 • Polimex Mostostal – Generalny wykonawca i inżynieria w sektorze energetycznym, petrochemicznym i ochrony środowiska.
 • Protea Group – Dźwigi, urządzenia podnoszące i przeładunkowe.
 • Vistal Gdynia S.A. – Produkcja i montaż modułów stali.
 • Zarmen – Instalacje elektryczne, produkcja urządzeń energetycznych.

W przyszłości będą podpisane kolejne umowy.

Bechtel i Westinghouse wnoszą praktyczną wiedzę do budowy jądrowej. Bechtel zbudował lub serwisował ponad 80 reaktorów w USA i 150 na całym świecie we wszystkich głównych elektrowniach. Bechtel kończy obecnie budowę elektrowni jądrowej w Stanach Zjednoczonych w Zakładzie Vogtle w stanie Georgia. Ta dwuczęściowa rozbudowa wykorzystuje również reaktory Westinghouse AP1000.

O Bechtel:

Bechtel jest zaufanym partnerem w zakresie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami dla przemysłu i rządu. Wyróżniając się jakością naszych pracowników i nieustannym dążeniem do osiągania najlepszych wyników, dostosowujemy nasze możliwości do celów naszych klientów, aby wywrzeć trwały pozytywny wpływ. Od 1898 roku pomogliśmy klientom zrealizować ponad 25 000 projektów w 160 krajach na wszystkich siedmiu kontynentach, na których stworzyliśmy nowe miejsca pracy, rozwinęliśmy światowe gospodarki, poprawiliśmy światową infrastrukturę, zwiększyliśmy dostęp do energii, zasobów i kluczowych usług oraz uczyniliśmy świat bezpieczniejszym i czystszym miejscem.

Bechtel obsługuje infrastrukturę; Energia jądrowa, bezpieczeństwo i środowisko; Ropa naftowa, gaz i chemikalia; oraz rynki górnicze i metalurgiczne. Nasze usługi obejmują okres od wstępnego planowania i inwestycji, poprzez budowę i eksploatację. www.Bechtel.com

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1804004/Bechtel_Poland_MOU_signing.jpg

Logo- https://mma.prnewswire.com/media/326556/bechtel_logo.jpg

Źródło: Bechtel

Źródło informacji: PR Newswire

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ