W związku z dokonaniami inwestycyjnymi i zastosowaniem przemyślanych systemowych działań w nadchodzącym sezonie grzewczym, Polska jest w stanie uniknąć poważnego problemu z zaopatrzeniem w gaz, węgiel i ropę, który miał miejsce w ubiegłym roku. O tym jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju mówiono podczas dyskusji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, która odbyła się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

„W zeszłym rok żyliśmy w strachu, że zabraknie węgla. Dzięki rozwiązaniom systemowym uniknęliśmy wyłączeń, nie było przerw w dostawach energii” – przypominał Adam Stolarz, członek zarządu PKP Cargo Connect.

„Wśród najważniejszych zakończonych w zeszłym roku inwestycji można wymienić Baltic Pipe, czyli budowę podmorskiego gazociągu Polska – Dania wraz z rozbudową krajowego systemu gazociągów przesyłowych i tłoczni gazu, magistralę Korytarz Gazowy Północ-Południe oraz interkonektory Polska-Słowacja i Polska-Litwa” – wymieniał Artur Zawartko, wiceprezes zarządu spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM.

„Przeznaczyliśmy 2,8 mld zł na inwestycje w infrastrukturę” – mówił.

„Jesteśmy wskazywani jako kraj dobrze przygotowany na kryzysy” – potwierdzał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

„Dostrzegam federalistyczne ruchy w Europie i próby stworzenia gospodarki europejskiej. Według mnie Polska powinna prowadzić politykę uniezależniania się od partnerów zewnętrznych i wytwarzać jak najwięcej energii w kraju” – mówił Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

„Wierzymy, że w przyszłości pojazdy miejskie będą napędzane wodorem, budujemy sieci stacji w Czechach i na Słowacji. To pomoże nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne całego regionu” – tłumaczył.

„Do 2040 r. należy wydać na transformację ponad bilion dwieście miliardów złotych. To nie będzie łatwe, ale jest do zrobienia” – twierdził Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jednym z najważniejszych wyzwań gospodarki na najbliższą dekadę jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Na szczęście, dziś jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu.

Jednakże, w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby energetyczne w najbliższej dekadzie, eksperci zwracają uwagę na potencjał wodoru jako przyszłego paliwa.

Inwestycje w energię odnawialną i innowacje są konieczne, aby w pełni wykorzystać potencjał wodoru i zapewnić zrównoważony rozwój gospodarczy.

Dlatego też, Forum Wizja Rozwoju będzie okazją do wymiany wiedzy na temat najważniejszych wyzwań stojących przed polską gospodarką, w tym pływów morskich, innowacji i zdrowia.

Polska jest obecnie zabezpieczona energetycznie, jednakże, aby zapewnić spokojny rozwój w następnej dekadzie, należy koncentrować się na innowacyjnych rozwiązaniach, w tym wykorzystaniu wodoru jako paliwa.

Dlatego Forum Wizja Rozwoju będzie miało kluczowe znaczenie dla określenia przyszłości polskiej gospodarki, w tym dla zapewnienia zrównoważonego wzrostu.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ