Polskiej gospodarce udało się nie tylko przetrwać kryzys wywołany rosyjską agresją, ale także zanotować znaczny 11-procentowy wzrost – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w trakcie przemowy inaugurującej VI edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. „Uzyskaliśmy wyjątkową okazję do tego, by wybić się na arenie międzynarodowej i stać się jednym z liderów sektora nowych technologii” – mówił szef rządu.

W Gdyni rozpoczął się szósty dzień kongresu Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Kongres jest wyjątkową okazją do wymiany opinii pomiędzy przedstawicielami spółek skarbu państwa, instytucji rządowych i ośrodków naukowych, a także do dyskusji na temat rozwoju gospodarki. Wydarzenie otrzymało honorowy patronat od Mateusza Morawieckiego, premiera RP.

„Polska dysponuje odpowiednim potencjałem ekonomicznym, społecznym oraz naukowym, aby zostać jednym z liderów globalnego sektora nowych technologii. Mikroprocesory i układy scalone są ropą naftową XXI wieku i to dzięki inwestycjom w ich produkcję polska gospodarka może awansować do pierwszej ligi” – mówił premier. 

Jego zdaniem, Polska ma wyjątkową okazję, aby wziąć udział w czwartej rewolucji przemysłowej nie jako kopiujący lub dostarczający półproduktów, ale jako samodzielny podmiot, stawiający na własne, nowoczesne technologie. Polskie przedsiębiorcze i innowacyjne społeczeństwo powinno w tym procesie współdziałać z rządem w postaci wsparcia i inwestycji.

Według jego przekonania, Polska ma szansę na wyjątkowy udział w czwartej rewolucji przemysłowej, nie tylko jako bierny obserwator lub dostawca częściowych produktów, ale jako istotny aktor, tworzący autorskie i najbardziej nowoczesne technologie. Odniesienie sukcesu wymaga połączenia elastyczności i innowacyjności polskich przedsiębiorców z wsparciem i inwestycjami rządu.

„Będzie to możliwe dzięki odpowiedzialnej i przemyślanej polityce finansowej państwa. Wyobraźmy sobie, że nie udało nam się uszczelnić systemu finansowego — czy byłaby możliwość, aby jednocześnie przeznaczać wielomiliardowe sumy na politykę społeczną, w tym samym czasie wydawać ogromne sumy na rozwój infrastruktury, dróg, żłobków, szpitali, a jednocześnie przekazywać ogromne sumy na bezpieczeństwo i równolegle obniżyć podatki PIT i CIT?” – pytał retorycznie Mateusz Morawiecki.

Premier zaprezentował nowości dotyczące stanu polskiej gospodarki w ciągu ostatnich lat. Wykazał, że nasz kraj ma jeden z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego wśród większych gospodarek Unii Europejskiej i krajów OECD.

Premier ujawnił także nowe dane dotyczące kondycji gospodarczej naszego kraju. Zaznaczył, że Polska okazała się jednym z najbardziej dynamicznych państw w Unii Europejskiej i OECD, co może świadczyć o silnej pozycji naszej gospodarki.

„Porównując ostatni kwartał 2019 roku, czyli ostatni sprzed pandemii, do pierwszego kwartału tego roku, za który mamy pełne dane, polska gospodarka urosła o ponad 11 proc. W analogicznym okresie gospodarka naszych południowych, czeskich sąsiadów zaliczyła ujemny wzrost skumulowany” – zauważył Mateusz Morawiecki. 

Zwracając się do uczestników kongresu Forum Wizja Rozwoju, szef rządu wskazywał na znaczący wkład, jaki może wnieść ciągły dialog pomiędzy światem biznesu, nauki i polityki w obliczu rosnącej liczby wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć.

Szef rządu wypowiadał się na temat konieczności współpracy pomiędzy biznesem, nauką i polityką, podczas Kongresu Forum Wizja Rozwoju, zaznaczając, że wspólne działanie może pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów.

„Bardzo się cieszę, że na kolejnym Forum Wizja Rozwoju możemy dyskutować o najważniejszych sprawach przyszłości. Mówiąc o FWR, myślimy o ludziach, społeczeństwie, polskich rodzinach. Lecz rolą gospodarki jest dostarczenie odpowiedniego paliwa dla ich bezpieczeństwa i rozwoju”– powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ