Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

80. rocznica uruchomienia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi – upamiętnienie w Sejmie (zapowiedź)

W związku z 80. rocznicą uruchomienia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, w czwartek (1 grudnia), o godz. 11.30 w gmachu Sejmu, budynek C-D na I piętrze, nastąpi inauguracja wernisażu pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”.

Wystawa oparta jest o unikatowe materiały archiwalne wchodzące w skład jedynej, tak kompletnie zachowanej, teczki osobowej dokumentującej uwięzienie i dramatyczne przeżycia dziewczynki, brutalnie oderwanej od rodziców oraz sióstr i osadzonej wraz z braćmi w niemieckim obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci. Opracowanie dokumentacji zaprezentowanej na wernisażu było możliwe dzięki Gertrudzie Nowak, która ocaliła z obozu swoją teczkę akt osobowych i wiele zdjęć dzieci-więźniów.

W uroczystości udział wezmą: prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka; Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna; dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu; Joanna Piotrowska, przedstawicielka Ocalałych; Alicja Hetmańska, córka byłej więźniarki obozu Gertrudy Nowak; a także dr Andrzej Janicki, historyk Muzeum i kustosz wystawy.

Przygotowana przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu wystawa będzie prezentowana do 5 grudnia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ sdd/


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ