Rozpoczynająca się 1 stycznia 2025 roku prezydencja Polski w Radzie UE to okazja dla naszego państwa, aby postawić na europejskiej agendzie sprawy istotne dla Polski. Witold Literacki, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych ORLEN, podkreślił znaczenie konkurencyjności europejskiej gospodarki i gotowość Grupy ORLEN do wsparcia procesu legislacji rządowej podczas debaty na EFNI 2024.
Kraj sprawujący przewodnictwo w Unii Europejskiej ma duży wpływ na kształtowanie agendy unijnej dwudziestki siódemki. Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei 2024 w Sopocie odbyła się debata na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i jej wpływu na priorytety legislacyjne oraz perspektywy dla polskiego biznesu.
Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, podkreślił w dyskusji, że ważne jest, aby polski biznes miał silną reprezentację w Brukseli. Mimo że przyznał, że Polska nie osiągnęła jeszcze takiego poziomu jak inne kraje, zapewnił, że ministerstwo jest otwarte na dialog z biznesem, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie UE.
Wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych ORLEN, Witold Literacki, podkreślił, że koncern jest aktywny na wielu frontach i posiada swoje przedstawicielstwo w Brukseli. Literacki zaznaczył, że obecność koncernu w Brukseli jest kluczowa, aby mieć wpływ na podejmowane tam decyzje, zwłaszcza w kontekście europejskich propozycji dotyczących transformacji energetycznej, ochrony klimatu i konkurencyjności firm.
„Widzimy pewne plusy i minusy Zielonego Ładu i zdajemy sobie sprawę z tego, że jest on bardzo potrzebny i jak najbardziej staramy się go wypełnić. Natomiast dostrzegamy też minusy, ponieważ ścieżka prawna, która jest z tym związana, jest trochę legislacją nakazów i kar. Naszym zdaniem to powinna być bardziej kwestia zachęt i ewentualnie wsparcia, nie tylko finansowego, ale i regulacyjnego dla firm” – wskazał prezes Literacki.
Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii, podkreślił, że przedsiębiorcy powinni mieć głos w kwestiach dotyczących zmian przepisów. Zdaniem Niemczyckiego Polska ma możliwość wpływania na całą kadencję Komisji Europejskiej, a dla państw europejskich istotne jest prowadzenie poważnej dyskusji na temat stanu gospodarki i konkurencyjności.
„Chcielibyśmy mieć większy wpływ w tworzeniu legislacji. Narzędzia legislacyjne nie mogą być wprowadzane bez konsultacji z przedstawicielami biznesu. Ważny jest także dostęp do taniej energii. To postulat wielu środowisk i będziemy robili wszystko, aby energia była jak najtańsza” – zapewnił Witold Literacki, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych ORLEN.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl