Spółka RADMOR Centrum Technologii Kosmicznych GRUPY WB oraz Thorium Space podjęły współpracę w celu rozwijania różnych platform satelitarnych, w tym sensorów, oprogramowania, systemów kryptograficznych i łączności. Ta inicjatywa stanowi ważny krok w kierunku uzyskania suwerenności technologicznej polskiego przemysłu kosmicznego.

Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) zostało założone we wrześniu 2024 roku jako inicjatywa polskiego przemysłu, mająca na celu umożliwienie wprowadzania na orbitę okołoziemską satelitarnych systemów obserwacyjnych i komunikacyjnych. Jego głównym celem jest osiągnięcie suwerenności technologicznej w dziedzinie kosmicznej oraz integracja podmiotów specjalizujących się w tej dziedzinie.

Spółka RADMOR, reprezentowana przez prezesa Bartłomieja Zająca i wiceprezesa Gracjana Jakubowskiego, podpisała porozumienie o współpracy z prezesem Thorium Space, Pawłem Rymaszewskim. CTK z Gdyni specjalizuje się w konstrukcji, rozwoju i integracji technologii satelitarnych, natomiast wrocławski podmiot zajmuje się systemami łączności satelitarnej, w tym projektowaniem i produkcją układów scalonych do ich budowy.

Nasza współpraca opiera się na porozumieniu dotyczącym budowy i rozwoju różnych typów platform do satelitów telekomunikacyjnych, sensorów oraz oprogramowania łączności. Ponadto, skupiamy się na rozwijaniu systemów kryptograficznych w zakresie telekomunikacji satelitarnej oraz urządzeń i oprogramowania do komunikacji z stacjami naziemnymi.

„Centrum Technologii Kosmicznych jest wspólnym fundamentem dla wielu polskich podmiotów do realizacji ambitnego zadania, jakim jest zdolność do samodzielnej produkcji narodowych systemów satelitarnych. Własne satelity zapewnią Polsce niezależność w komunikacji i rozpoznaniu z kosmosu. Cieszę się, że pierwszą firmą, z którą wspólnie będziemy budować polską suwerenność technologiczną w branży satelitarnej, jest właśnie wrocławska Thorium Space” – powiedział Bartłomiej Zając, prezes RADMOR SA. 

Click the following link to access the new version of the image: Thorium Space (2)

Thorium Space (2)

„Porozumienie umożliwia Thorium rozwój w dwóch kluczowych wymiarach – z jednej strony zyskujemy dostęp do rozwiązań GRUPY WB, jak kompozyty, systemy kryptografii czy bezpiecznej transmisji danych. Z drugiej strony otwieramy nowe możliwości dla naszych systemów, jak anteny macierzowe i technologie łączności satelitarnej, również w aplikacjach związanych z bezzałogowcami” – poinformował Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space SA.

Działające w ramach spółki RADMOR Centrum Technologii Kosmicznych GRUPY WB oraz Thorium Space podpisały porozumienie o współpracy. Dotyczy konstrukcji i rozwoju różnych platform satelitarnych, wchodzących w ich skład sensorów, oprogramowania, systemów kryptograficznych i łączności. To kolejny krok polskiego przemysłu w stronę uzyskania suwerenności technologicznej w branży kosmicznej.

Utworzone we wrześniu 2024 roku Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) to inicjatywa polskiego przemysłu, której celem jest zdolność do wprowadzania na orbitę okołoziemską satelitarnych systemów obserwacyjnych i komunikacyjnych. Celem jest uzyskanie suwerenności technologicznej w branży kosmicznej i integracja podmiotów specjalizujących się w tym obszarze.

„Synergia zasobów, kompetencji i doświadczeń pozwoli na stworzenie zaawansowanego ekosystemu technologicznego o znaczeniu strategicznym, który nie tylko wzmacnia narodowy potencjał przemysłowy, ale także wpisuje się w priorytety modernizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej” – dodał prezes Rymaszewski. 

Centrum Technologii Kosmicznych planuje zapewnić ciągły dostęp do danych z obserwacji powierzchni Ziemi, niezależnie od warunków pogodowych, przez całą dobę. Realizacja tego celu wymaga umieszczenia na orbicie konstelacji satelitów wyposażonych w radary ze sztuczną aperturą.

System obserwacyjny rozwijany przez Centrum Technologii Kosmicznych to zaawansowane rozwiązanie z unikalną polską kryptografią. Projekt obejmuje także budowę stacji kontroli naziemnej, która umożliwi zarządzanie misją i niezakłócony odbiór danych.

Centrum Technologii Kosmicznych ma na celu zapewnienie Polsce niezależności technologicznej i bezpieczeństwa strategicznego. W pierwszym etapie rozwoju będą wykorzystywane istniejące rozwiązania, które będą uzupełnione i wpisane w polską strategię kosmiczną. Proponowane rozwiązanie jest komplementarne i stanowi rozwinięcie obecnie realizowanych programów.

Grupa WB to polski producent nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych, zatrudniający ponad 2000 pracowników w ponad 20 spółkach. Działając globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności, jest jednym z największych na świecie producentów systemów bezzałogowych. Jego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju.

RADMOR jest wiodącym centrum kompetencyjnym GRUPY WB w dziedzinie radiokomunikacji militarnej. Spółka z Gdyni jest największym producentem i dostawcą nowoczesnych środków łączności radiowej w Polsce, specjalizując się w radiostacjach wojskowych. Ponadto, RADMOR aktywnie uczestniczy w europejskich programach badawczych, które mają na celu ustalanie nowych standardów komunikacji wojskowej, wspierając w ten sposób obronność i bezpieczeństwo państwa.

Thorium Space to firma specjalizująca się w zaawansowanych systemach komunikacji satelitarnej, projektująca innowacyjne rozwiązania dla pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych. Jej produkty są przeznaczone głównie dla przemysłu kosmicznego i obronnego, gdzie komunikacja satelitarna odgrywa kluczową rolę.

Kontakt dla mediów: Dyrektor ds. komunikacji GRUPY WB, Remigiusz Wilk, tel.: +48 227 315 188, e-mail: media@wb.com.pl


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ